Všechno co potřebujete vědět o výběru školy a zápisu. Spousta praktických tipů pro klidný start!
Máte doma předškoláka? Tak to je pro vás březen nejspíš obdobím hledání té správné školy, příprav na zápis a zjišťování, co všechno zařídit. V dubnu totiž probíhají ve všech základních školách zápisy do prvních tříd. Sepsali jsme pro vás přehled všeho, co budete potřebovat k zápisu, i tipy, jak vybrat tu správnou školu.
Do které školy svého prvňáčka zapsat?
Pokud se nechcete výběrem školy zabývat, jistotu máte v tom, že vaše dítě nastoupí do spádové školy podle jeho trvalého bydliště. (Ve výjimečných případech, kdy se všechny děti nevejdou, musí škola zajistit umístění jinam). Ujistěte se ale, že ta, o které se domníváte, že je ta vaše, je pro vašeho prvňáčka opravdu spádová. To, že je za rohem, nemusí být záruka. Může se stát, že vaší ulicí zrovna začíná jiná spádová oblast.
Pro své dítě ale můžete vybrat jakoukoliv školu. Množství škol, na které podáte přihlášku, není nijak omezené.
Podle čeho školu vybírat?
Zásadní otázka je, jestli si pro své dítě přejete takový systém vzdělávání, jaký je ve většině státních škol. Pokud byste raději jinou formu, existuje spousta soukromých škol s alternativním zaměřením. Dají se ale najít i mezi státními. Ty se většinou věnují vzdělávání metodou Montessori.
Budete vybírat z běžných státních škol? Mohou být pro vás důležitá tato kritéria:
- Jak velká je škola a kolik dětí bude ve třídě?
- Kolik prostoru je věnováno výuce angličtiny a nabízí škola i výuku druhého jazyka?
- Jaké je vybavení školy? Má laboratoře, dílnu, pěknou tělocvičnu a hřiště? Využívá moderní vzdělávací technologie?
- Jsou děti hodnoceny známkováním, a to už od první třídy?
- Podporuje škola zapojení dětí do soutěží a projektů?
- Jezdí děti na výlety a exkurze?
- Jaká je nabídka kroužků a aktivit v družině?
- Má učitel možnost zohledňovat individuální potřeby nebo nadání dítěte?
- Jaká je úspěšnost dětí při přijímání na víceletá gymnázia a další střední školy?
- Je škola otevřená rodičům a vládne v ní přátelská atmosféra?
Důležitá je i praktická stránka školní docházky:
- Půjdou do stejné školy i kamarádi ze školky?
- Bude malý školák v dohledné době schopný do školy chodit sám? Jaké je dopravní spojení a jaké ulice bude muset přecházet?
- Může školní jídelna zajistit jeho specifické potřeby?
- Je škola rozdělena do několika budov?
Je toho spousta, co může hrát roli při výběru té správné školy. Určitě využijte dne otevřených dveří a jděte se do ní podívat. Škola bude samozřejmě prezentovat svoje kladné stránky. Vy ale můžete hodně vypozorovat sami. Třeba z toho, jak jsou uspořádané třídy, co visí na nástěnkách, jak vypadají společné prostory. Pokud máte možnost vidět i děti, všímejte si, jak s nimi učitelé komunikují. Vyptejte se také, jestli se škola věnuje preventivním programům, například na téma šikana.
Jak na odklad?
Máte pocit, že by vašemu dítěti prospěl odklad? Nejdřív si zajistěte vyšetření v pedagogicko-psychologické poradně, která v případě, že bude stejného názoru, vydá doporučení. Na jeho základě pak dostanete od ředitele vaší budoucí základní školy rozhodnutí o odkladu povinné školní docházky. V každém případě totiž musí jít předškolák k zápisu. S výběrem školy si tentokrát nemusíte lámat hlavu. Příští rok se můžete přihlásit do jakékoliv jiné. I když ale školu měnit nebudete, musíte další rok dítě znovu do školy přihlásit.
Předškolák, který dostal odklad, může pokračovat v předškolní třídě školky nebo chodit do přípravné třídy základní školy. Tu nenabízejí všechny školy a proto je možné se přihlásit do kterékoliv jiné, než je vaše spádová.
Co k tomu budete potřebovat?
- Žádost o přijetí do přípravné třídy – formulář získáte ve škole nebo na jejím webu.
- Rozhodnutí o odkladu povinné školní docházky.
- Doporučení z pedagogicko-psychologické poradny.
- Rodný list dítěte a váš občanský průkaz.
Školy obvykle přijímají žádosti v dubnu. Možná vás překvapí, že je možné domluvit se na kombinaci docházky do přípravné třídy i do školky. Bude vaše dítě potřebovat pomoc asistenta? Tu mohou získat děti se zdravotním postižením, dlouhodobě vážně nemocné, děti s poruchami učení, ale i výjimečně nadané. I o jeho přidělení rozhodne pedagogicko-psychologická poradna, případně odborný lékař. Pokud toto doporučení máte, je dobré informovat školu už při zápisu, stejně jako o dalších specifických potřebách.
Na co nezapomenout, když jste pro své dítě vybrali jinou, než spádovou školu?
Doporučujeme pro jistotu si podat přihlášku i do spádové školy, pro případ, že by to s vámi preferovanou školou nevyšlo. Budete mít jistotu, že s vámi počítají. Jakmile budete mít potvrzeno, že bude dítě do vybrané školy přijato, dejte vědět všem ostatním školám, kam se hlásilo, že do nich nenastoupí. Je to ohleduplné vůči těm, kdo čekají na přijetí.
Co je potřeba před zápisem zařídit?
- Zjistěte termín, kdy probíhá zápis ve vámi vybrané škole. Informace najdete na webu školy nebo obce. Některé školy umožňují online registraci.
- Pokud chcete, aby vaše dítě chodilo do spádové školy, ujistěte se, že má trvalé bydliště na správné adrese. Může se stát, že jste ho zapomněli přehlásit třeba když jste se stěhovali.
- Zajistěte si od vámi vybrané školy žádost o přijetí dítěte k základnímu vzdělávání. Často je ke stažení na webu. Tu stačí odevzdat při zápisu.
- K zápisu přineste rodný list dítěte a svůj občanský průkaz.
- Pokud má vaše dítě jiné trvalé bydliště než vy a hlásí se do spádové školy, může škola vyžadovat potvrzení (v případě, že nemá svůj občanský průkaz).
- I v případě, že rodiče nevychovávají dítě společně, stačí, když přijde k zápisu jen jeden z nich.
Věříme, že jsme vám přinesli veškeré informace, které potřebujete o nástupu vašeho prvňáčka do školy vědět. Teď už stačí jen zjistit, jakým způsobem bude zápis probíhat.
Co by měl prvňáček zvládnout v září, aby si se začátkem školy hravě poradil, si přečtěte v tomto článku. Pohodový nástup do školy vám přeje tým Mama Labels.