Uvolněte místo pro nové hračky a udělejte v nich konečně pořádek

Všichni to známe. I když jsme odhodlaní s hračkami to nepřehánět, nakonec zjistíme, že stačí jedny Vánoce a narozeniny v roce, a hračky, které kromě nás rodičů přinese babička, děda nebo Ježíšek, se nekontrolovatelně množí. Děti si ale hračky nejlíp užijí právě když jich není moc a dobře se v nich vyznají. Je proto dobré je aspoň jednou za rok probrat a těm, co zbydou, dát své místo.

Praktičtí rodiče vědí, že nejhladší průběh má třídění, u kterého dítě není. Sami odhadnou, o které hračce už jejich potomek několik měsíců neví a nevšimne si, že zmizela. Když si ale tenhle proces dobrovolně zkomplikujete a do vyřazování se pustíte společně, nakonec zjistíte, jak tím můžete svému dítěti prospět.

Co se dítě vyřazováním a uklízením hraček naučí?

  • znát hodnotu věcí
  • ocenit kvalitu nad kvantitou
  • zorganizovat si své věci a věnovat jim péči
  • nelpět na něčem, co už pro něj nemá význam
  • zvládat emoce spojené s loučením a odevzdáváním
  • rozhodovat se
  • myslet na druhé, rozvíjet empatii a soucit

Je spousta možností, co udělat s hračkami, které už doma nechcete.

Prodejte je

U hraček, které jsou pořád v dobrém, stavu můžete být úspěšní s prodejem. Pokud se ve vašem okolí zrovna nepořádá blešák nebo burza, nejjednodušší je využít některou z internetových platforem. Hračky prodáte například na Modrém koníku, Vinted, Marketplace nebo ve facebookových skupinách. Praktické je najít si takové skupiny, které sdružují rodiče v místě, kde bydlíte. Kdo ví, třeba tu najdete i přátele.

Darujte je

Darování hraček mezi rodinami nebývá moc populární, protože problém s jejich hromaděním řeší skoro všichni. Pokud tedy nejde o rodinu ve finanční tísni, která opravdu ocení jakoukoliv pomoc, buďte opatrní. Máte v okolí azylový dům, dětský domov, nemocnici nebo lázně pro děti? Zkuste se poptat, jestli by tam některé hračky nevyužili. Plyšáků bývá většinou všude dost, ale kvalitní a nápadité hračky nebo hry mohou být vítané. Zeptejte se také v místní charitativní organizaci. Mají tu přehled o konkrétních rodinách, kterým darované hračky pomohou. Někdy se stane, že si dítě hračku neoblíbí, a i když ležela nějaký čas ve skříni, je vlastně nová. Ta udělá znovu o Vánocích radost, když ji věnujete pro charitativní projekty, jako třeba Krabice od bot.

Pokud chcete dát hračkám šanci na další majitele, ale nebaví vás zabývat se jejich prodejem, můžete je poslat do projektu reHračky. Tady vaše hračky nabídnou za symbolickou cenu dál a vy sami tu můžete nakoupit. Budete mít dobrý pocit, že jste využitelné hračky nevyhodili a dáte šanci pořídit je za symbolickou cenu někomu, kdo nemá peněz nazbyt.

Charitativní kontejnery většinou nejsou určené jen pro oblečení. Je možné do nich odkládat i vyřazené hračky a knížky. Vždycky si ale raději přímo na vámi vybraném kontejneru přečtěte, jestli je to i jeho případ. Hlavně ve větších městech najdete dobročinné obchody, které vaše hračky prodají a výtěžek použijí na charitativní účely.

Vytřiďte je

Pokud už jsou hračky v takovém stavu, že je nutné je vyhodit, nezapomeňte je správně vytřídit. Hlavně ty, které obsahují elektronické součástky nepatří do směsného odpadu, ale do elektroodpadu. Pokud jsou v hračkách baterky, nezapomeňte je vyndat. Plyšáky odložte do kontejneru na textil. Složitější je to s plastovými hračkami. Mezi plasty nepatří hračky z PVC a ty, které mají navíc kovové nebo skleněné části. Ty můžete ale odstranit.

Dejte hračkám své místo

Hračky máme protříděné. Teď je ještě potřeba je v pokojíčku uspořádat tak, aby se v nich děti vyznaly, snadno našly, čím se zabavit a pak všechno bez problémů uklidily. Nemá smysl je nutit, aby věci úhledně rovnaly do poliček a do komínků. Nejpraktičtější je pořídit spoustu boxů nebo košů a do nich všechno roztřídit.

A jak poznat, co do kterého boxu nebo šuplíku patří? S tím vám, a hlavně vašim dětem pomůžou naše malé a velké Montessori organizační samolepky. S nimi snadno poznají, kde najdou stavebnice, psací potřeby nebo třeba výbavu pro malou paní doktorku. Myslíme i na přehledné uspořádání oblečení. I s tím naše samolepky pomůžou. Díky obrázkům si s úklidem poradí i děti, které ještě neumí číst. Organizační samolepky u nás najdete ve dvou velikostech, abysme s nimi mohli označit jakékoliv úložné prostory.

A ještě pár tipů pro pořádek v hračkách:

  • Jednotlivé stavebnice roztřiďte do sáčků.
  • Společenské hry vyndejte z krabic a skladujte v deskách, obálkách nebo sáčcích. Ušetříte spoustu místa.
  • Pravidelně vyhazujte polámané pastelky a vyschlé fixy.
  • V průhledných boxech vidíte, co v nich je. Vzhledově ale působí neuspořádaně a chaoticky. Je proto lepší pořídit boxy neprůhledné a přehledně je označit samolepkami.
  • Prostor pro ukládání hraček umístěte tak, aby na ně děti samy dosáhly.
  • S úklidem lega pomůže smetáček a lopatka.

Další nápady, jak prakticky zařídit dětský pokoj najdete v tomto článku.

Spoustu zábavy v uklizeném pokojíčku vám přeje Tým Mama Labels.