Užijte si těšení na Štědrý den a prožijte s dětmi naplno celý advent.
Vánoce jsou kouzelný čas, který by bylo škoda slavit jen jediný večer. Nejkrásnější je stejně to těšení, souhlasíte? Přinášíme vám proto nadílku inspirace, jak využít celý advent, aby Vánoce byly víc než jen rozbalování dárků a kopec bramborového salátu.
Možná nevíte, že pro začátek adventu je důležité jméno Ondřej. První adventní neděle je totiž ta, která je nejblíž k jeho svátku. A ten se slaví 30. listopadu. Na svatého Ondřeje se od pradávna provádí různé rituály, díky kterým se dozvíte, co vás čeká v budoucnu. Také sny, které se o svatoondřejské noci zdají, se dost možná vyplní.
Jak se věští z hrnečků? Budete potřebovat sedm hrnečků. Obraťte je dnem vzhůru a pod každý schovejte jeden symbolický předmět. Ten, kdo chce odhalit budoucnost, hrnečky se zavřenýma očima promíchá, a nakonec vybere jeden, který odklopí. Co vám odhalená věc napoví? Minci, prstýnek nebo dudlík asi není potřeba vysvětlovat. Uhlí pak symbolizuje nemoc, chléb štěstí, kousek látky cestu a hřebínek nedostatek.
Čím dál víc obcí také pořádá slavnostní rozsvěcení stromečku. Chybí vám podobné vánoční setkání u vás? Pokud si netroufáte vzít do vlastních rukou organizaci velké akce, uspořádejte jen malé setkání pro pár sousedů a přátel. Pozvěte je na zahradu nebo ozdobte stromek v ulici. Stačí hrnec voňavého svařáku a pár dobrot, se kterými určitě rádi přispějí i ostatní hosté. A milá příležitost k předvánočnímu popovídání s blízkými nebo sousedy je na světě. Možná dojde i na společné zpívání koled. Jsou už vaše děti velké na recitování básniček před Mikulášem? Pozvěte kamarády a udělejte jim mikulášskou bojovku s nadílkou v cíli. S vymýšlením úkolů vám pomůžou naše vánoční pracovní listy nebo spousta spojovaček, které pro vás máme zdarma ke stažení. Radost by vám mohla přinést i výroba adventní ozdoby.
Vánoční čas by měl být příležitostí myslet na druhé a učit to i naše děti. Jak s dětmi udělat radost druhým?
- Vyberte společně, komu na Vánoce splníte přání. Je spousta charitativních projektů, které zprostředkovávají předání vánočních dárků znevýhodněným dětem nebo seniorům. Mezi ně patří například Ježíškova vnoučata nebo Krabice od bot.
- Zorganizujte malý koncert v domově seniorů nebo nemocnici. Stačí dát dohromady pár dětí, které umí hrát na hudební nástroje nebo společně nacvičí zpívání vánočních koled.
- V domově seniorů potěší i donesená nebo poslaná vánoční přáníčka, zvlášť když je s láskou vyrobí děti. S tím vám může pomoct i projekt Psaní od srdce.
- Udělejte s dětmi charitativní jarmark a nechte je zvolit si, komu vybranými penězi pomohou.
- Vánoční nadílku můžete společně donést i do zvířecího útulku.
Zajděte s dětmi pro betlémské světlo. Ať už jste věřící nebo ne, světlo, které k nám doputovalo přímo z Betléma, k vám domů přinese zvláštní kouzlo a naději do dalšího roku. S vlastní lucernou si ho převezmete přímo na nádraží, kam ho dovážejí skauti, nebo v každém kostele. V tomto roce dorazí 15. prosince do Brna a odtud bude 21. prosince rozvážené do celé republiky.
Magickou alternativou ke Štědrému dni je oslava zimního slunovratu. Jeho datum bývá 21. nebo 22. prosince a vy ho můžete oslavit tak jako naši pohanští předci. V tento nejkratší a nejtemnější den v roce se propojuje svět lidí a nadpřirozených bytostí. Po temné noci se zrodí nový bůh slunce a světlo přinese novou sílu a naději do našich životů. Aby byl váš dům chráněný před vším zlým, upleťte si věnec z břečťanu a pověste ho na dveře nebo okno. Se západem slunce si venku zapalte oheň, abyste uchovali mizející světlo. V něm pak každý spálí své posvátné poleno. A jak si ho připravit? Napište na kousek papíru, čeho zlého byste se chtěli zbavit. Ten pak přivažte k vybranému polínku stužkou spolu s různými přírodninami, kterými ho ozdobíte. Aby mělo sílu, pomažte ho trochou másla, vína nebo piva. K svátečnímu ohni si přineste různé vánoční dobroty, nalijte si horkou medovinu nebo čokoládu. A co si pochutnat na vlastním trdelníku? Kynuté těsto namotáte na silnější klacek a opečete nad ohněm. Potom potřete máslem a posypte skořicovým cukrem.
Chystáte se donést nadílku zvířatům v lese? Tady je pár pravidel, která je potřeba dodržet, abyste zvířatům spíš neublížili:
- Nenoste do lesa pečivo, zbytky jídel nebo zkažené a plesnivé potraviny.
- Zvířata potěšíte třeba jablky, mrkví, řepou, kukuřičnými klasy nebo žaludy a kaštany.
- Nic nezavěšujte na stromy provázky nebo dokonce háčky. Ty mohou zvířatům velmi ublížit. Nadílku poskládejte pod stromeček.
- K ozdobení stromku v lese využijte přírodniny, které se v přírodě rozloží. Na větvičky můžete uvázat mašličky z lýka, z jablek udělejte plátky a třeba vykrajovátkem udělejte uprostřed větší díru. Díky té snáze navléknete jablka na větvičky.
A ještě pár tipů na vánoční zážitky:
- Najděte v okolí výstavu betlémů.
- Zajděte na vánoční návštěvu ZOO. Třeba do Dvora Králové za vánočními světelnými instalacemi, do pražské ZOO na vánoční programy nebo si vychutnejte vánoční aktivity s vůní medu v ZOO Ostrava.
- Užijte si atmosféru vánočních koncertů, provedení Rybovy Mše Vánoční nebo baletní představení Louskáček, které už tradičně patří k Vánocům. Třeba v Národním divadle v Praze nebo Brně a spoustě dalších divadel.
- Vánoční programy nabízejí i nejrůznější hrady a zámky, jako hrad Bouzov, Slezskoostravský hrad nebo zámky v Třeboni i v Telči.
Bez dárků by to ale na Vánoce přece jen nešlo. Při jejich balení vám pomůžou naše Vánoční samolepky, které udělají z vašich balíčků stylové originály. Zadáte na ně nejen jméno, ale i vánoční obrázek, takže se do rozdávání pod stromečkem můžou zapojit i ti nejmenší, kteří ještě neumějí číst
Krásný pohodový čas vám přeje váš Tým Mama Labels.