Dětské nožky v teple a pohodlí? Přečtěte si naše typy, jak vybrat zimní boty
Jen co jsme vybrali dětem ty správné celoroční boty, ve kterých proběhají podzim, je na čase poohlédnout se po zimním obutí, se kterým si užijí všechno, co nabízí zimní období. Pojďme se podívat na to, jak vybrat dětem zimní boty, ve kterých budou jejich nožky v suchu, teple a pohodlí.
Stejně jako u jakýchkoliv jiných bot je zásadní správná velikost a tvar. Vybírejte boty s takovým tvarem špičky, který neutiskuje palec ani malíček. Nezapomeňte na to, že před prsty by mělo být v botě místo nejlépe 1–1,5 cm. Před nákupem nových bot vždycky znovu změřte nohu, protože dětská chodila rostou rychle a velikost, která platila v létě, už nemusí stačit. Pozornost si zaslouží nejen délka chodidla, ale i jeho šířka. Stejně tak je potřeba vzít v úvahu výšku nártu.
Náš tip, jak vybrat padnoucí botu: Noha během dne nabere na objemu. Do obchodu se proto vydejte v odpoledních hodinách a vezměte s sebou silnější ponožky, které nejspíš budete běžně v zimě používat. O tom, jak správně změřit nohu a zvolit velikost boty, si přečtěte v tomto článku.
U zimních bot je dobré zaměřit se na tyto vlastnosti:
- nepromokavost
- prodyšnost
- ohebnost a váha
- neklouzavá podrážka
V zimním období nevystačíte jen s jedním párem bot. Pro dny, kdy není sníh, jsou ideální zateplené boty, které sahají ke kotníku. Je dobré, aby byly nepromokavé, i když je děti nejspíš nevyužijí pro řádění ve sněhu. K tomu líp poslouží vysoké sněhule.
Jaký materiál je ten pravý?
Kůže je prověřená staletími. Při správné péči nepromokne a dobře se přizpůsobí tvaru nohy. Má ale i své nevýhody, jako je vyšší hmotnost a hlavně dlouhý čas, než promočená bota vyschne. Je proto lepší využít nabídky moderních funkčních materiálů s membránou. Ty jsou nepromokavé, ale zároveň prodyšné a rychleji schnou.
Jaké vlastnosti by měl mít materiál pro zimní boty?
- Materiál označený jako „voděodolný“ ochrání nohu při lehkém dešti a mokru.
- „Vodoodpudivý“ materiál snese vydatný déšť. Při vyvinutí tlaku nebo delším pobytu v mokru však začne vodu propouštět.
- „Nepromokavý“ materiál je ten pravý pro boty do sněhu. Odolá totiž i větší zátěži.
- Zvolte výšku vodního sloupce alespoň 10 000 mm a prodyšnost 4000–6000 gramů vodní páry na metr čtvereční za 24 hodin.
- Mezi kvalitní membrány patří například GORE-TEX, SympaTex, PTX nebo Omni-Tech.
Jednou z možností je pořídit gumové sněhule. S nimi máte jistotu, že nepromoknou. Je ale potřeba myslet na to, že jsou neprodyšné a nožka se v nich snadno zpotí. Pokud v nich bude dítě trávit delší čas, mějte s sebou raději suché ponožky na výměnu, aby vlhké nohy neprostydly.
Abyste zvýšili odolnost vůči mokru, dopřejte botám důkladnou impregnaci. Prospěje i těm s kvalitní membránou. Nejjednodušším způsobem je použít impregnaci ve spreji.
Jak na to, abyste dosáhli maximálního účinku?
- Boty impregnujte ještě před prvním použitím.
- Po zaschnutí první vrstvy můžete přidat ještě jednu nebo dvě.
- Boty musí být vždy čisté a suché.
- Před tím, než je vynesete ven, nechte impregnaci důkladně zaschnout, nejlépe do druhého dne.
- Nástřik obnovujte cca po 12–15 použitích. Při velké zátěži a častém vystavení mokru klidně častěji.
Kromě sucha potřebujeme, aby zimní boty zajistily nohám našich dětí i teplo. Boty bývají zateplené například kožíškem nebo fleesem. Můžete se setkat i s tepelnými izolacemi Polartec nebo Thinsulate, které patří mezi nejlepší z nabídky.
Teplo a pohodlí dětských nožek v zimě zvýšíte i výběrem správných ponožek. Vybírejte mezi těmi z funkčních termo materiálů nebo z merino vlny. Ty nohy zahřejí a přitom dokážou odvádět vlhkost.
Dalším důležitým prvkem, který pomáhá izolovat nohu od chladu, je podrážka. Proto v zimě většina rodičů volí takové boty, u kterých je podrážka silná. I tady je ale potřeba, aby byla co nejohebnější. Nechceme dětskou nohu trápit několik měsíců v nepohodlné a nezdravé botě, která jí nedovolí, aby se hýbala a pracovala. Pokud jste vyznavači barefoot obouvání, není nutné se ho vzdát ani v zimě. Nemusíte se bát tenké podrážky, protože díky její ohebnosti může chodidlo správně pracovat a proto tak snadno neprochladne. Boty můžete doplnit teplou vložkou, například vlněnou, s hliníkovou izolační fólií. V každém případě je nutné, aby podrážka neklouzala. To zajistí hluboký vzorek.
Na co ještě si dát pozor?
- Zimní boty jsou objemné a mívají silnou podrážku. To ale neznamená, že musí být těžké. I mezi zimními botami najdete takové, které dětskou nohu nebudou tížit.
- Stejně tak dejte pozor, aby se mohla noha hýbat i v kotníku. Zapomeňte na modely, které nožku sevřou jako ortéza.
- Jestli se chcete vyhnout každodenním bojům při obouvání, všímejte si i toho, jak snadno se boty nazouvají a vyzouvají. U vysokých a teplých zimních bot to někdy může být pěkná dřina.
Vybrali jste ty pravé boty, které vašemu dítěti padnou a vydrží náročné zimní podmínky? Skvěle! Byla by škoda o ně přijít nebo si je poplést s kamarádem ve školce. Nezapomeňte, že i boty můžete označit našimi samolepkami. Slouží k tomu jmenovky na boty, které odolají kontaktu se chodidlem i praní v pračce a navíc svým obrázkem pomohou dětem obout si botky správně.
Krásné zimní měsíce v teple a pohodlí vám přeje Tým Mama Labels.