Máte doma budoucího prvňáčka? Připravte se na hladký nástup do školy
Stane se z vašeho potomka po prázdninách prvňáček? Tak to vás čeká pořádná změna, která se vám možná v hlavě tu a tam připomíná celé léto. Dobře to známe.
Co všechno nakoupit, aby nic nechybělo a nemuseli jsme hned první dny běhat po obchodech? Je naše dítě na školu opravdu připravené? Zvládne svoji novou úlohu v pohodě?
Tyhle otázky si klade většina rodičů. Pojďme se společně podívat na to, jak se nejlépe na září připravit.
Možná jste už dostali seznam věcí, které je potřeba pořídit podle konkrétních požadavků vaší školy. Pokud ne, můžete si dopředu připravit alespoň základní výbavu podle našeho seznamu.
Co je dobré nakoupit pro prvňáčka?
- aktovku nebo batoh
- penál
- psací potřeby včetně nůžek, lepidla a pravítka
- potřeby na výtvarnou výchovu
- přezůvky (pro menší děti jsou spíš než pantofle vhodné boty dobře držící na noze)
- láhev na pití a krabičky na svačinu
- oblečení a boty na tělocvik
Školy také často vyžadují:
- desky na písmenka
- box na sešity, nejlépe A4
- kufřík na výtvarné potřeby
- zástěru na výtvarku
Malí školáci mají najednou spoustu povinností a jednou z nich je i starání se o své věci. Učitelé po vás většinou budou chtít označit každou drobnost, včetně jednotlivých pastelek. Nemusíte se ale hroutit při představě titěrného popisování a hledání způsobu, který aspoň chvíli vydrží. Tuhle starost jsme za vás vyřešili – máme pro vás několik tvarů a velikostí samolepek na předměty, jmenovek na oblečení a razítko. Stačí jen vybrat obrázek nebo barvy, které si prvňáček zamiluje a pak už je to hračka. A aby to bylo ještě jednodušší, všechny jmenovky pohromadě najdete ve výhodných sadách. Sestavili jsme je na základě mnoha zkušeností tak, aby vám nic nechybělo.
Věci bychom měli. Ještě zbývá nějaký čas zapracovat na tom, aby byl budoucí školák na velkou změnu co nejlépe připravený. Určitě ale není nutné, aby uměl to, co se má naučit v první třídě. Nenechte se znervóznit vyprávěním jiných rodičů, co všechno už umí jejich talentovaný potomek. Každý má své tempo a není třeba se srovnávat. Jsou ale dovednosti a návyky, které dítěti pomohu všechno dobře zvládnout.
Co by měl prvňáček ovládat?
- sám se obléknout, poradit si se zipem, knoflíky i tkaničkami
- vystřihovat, lepit, modelovat, navlékat
- říct, jak se jmenuje a kde bydlí
- vědět, kde je levá a pravá strana, znát barvy a základní tvary
- správně vyslovovat
- udržet pozornost
- znát dny v týdnu, měsíce, mít představu o časových úsecích
- mít jasno v tom, jestli je pravák nebo levák
- správně držet tužku
- dodržovat základní hygienické návyky
- starat se o své věci
- chovat se ve společnosti ostatních dětí a dospělých – spolupracovat, respektovat potřeby druhých, ale také umět si ochránit ty svoje.
Chtělo by to přece jen na něčem zapracovat? Nevadí, ještě máte trochu času.
- Pro podporu pozornosti, slovní zásoby a vyjadřování si společně čtěte a nechte dítě vyprávět děj.
- Dbejte na to, aby se alespoň několik minut soustředěně věnovalo nějaké činnosti. Pokud mu to dělá problémy, trénujte postupně od krátkých časových úseků.
- Hrajte spolu paměťové a postřehové hry.
- Paměť a výslovnost podpoří také učení básniček a písniček.
- Pořád si nejste jistí, kterou ruku dítě preferuje? Nejlepší bude vyhledat psychologa, který provede test laterality. Podle něj pak budete trénovat používání té správné ruky. Pokud by dítě v budoucnu používalo pro psaní nesprávnou ruku, nejen že ho bude trápit nečitelné písmo a ne zrovna výstavní obrázky, ale může to vést až k poruchám soustředění nebo problémům s výslovností.
- V trénování správného úchopu tužky vám pomůžou nejrůznější nástavce na tužku, které koupíte v papírnictví nebo na internetu.
- Pokud jste zatím neřešili nedokonalou výslovnost, měli byste se co nejdřív poohlédnout po logopedické poradně.
- Dávejte dítěti úkoly, za které má vlastní zodpovědnost. Například domácí práce nebo pomoc na zahradě. Veďte ho k samostatnosti.
A ještě pár úkolů pro rodiče:
- O tom, jaké to ve škole bude, si spolu povídejte. Nestrašte budoucího prvňáčka spoustou povinností, ale připravte ho na to, jaký bude ve škole režim.
- Na konci prázdnin začněte přizpůsobovat spánkový režim. Omezte ponocování a ráno příliš dlouhé vyspávání.
- Doma vytvořte malému školákovi prostor, kde se bude moct v klidu připravovat do školy a kam si bude ukládat všechno co potřebuje. K samostatnému udržování pořádku ve svých věcech mu pomůže, když bude bezpečně vědět, kam co patří. K popsání šuplíků a nejrůznějších boxů skvěle poslouží naše samolepky do domácnosti.
- Počítejte s tím, že první měsíce školy mohou být náročné. Je proto lepší na tohle období omezit další aktivity v podobě kroužků.
Přejeme vám vykročení do první třídy v klidu a pohodě.
Váš tým Mama Labels